Életmód
Táplálkozás
Sokan úgy gondolják, hogy a sztómájuk miatt különleges diétához kell ragaszkodniuk, de szerencsére ez nincs így, hosszútávon itt is az egészségtámogató étrend alapelvei lesznek irányadók (MDOSZ-Okostányér ajánlás).
A műtét után a kezelőorvos határozza meg milyen ütemben térhet vissza a normál étkezéshez. Fontos a fokozatosság. Érdemes az ételeket kis adagokban kipróbálni, hogy ki tudja tapasztalni hogyan reagál rá, így tudni fogja mi az, ami esetleg gondot okozhat.
Ajánlott dietetikus segítségét kérni, aki az alapbetegségnek és a társbetegségeknek megfelelő tanácsokkal tudja ellátni.
Ajánlom, a témában tapasztalt dietetikus: http://dietastanacsok.hu
Sport
A sztómaviselők is sportolhatnak. Természetesen, mint sok minden más, ez is egyénfüggő, de a műtét utáni gyógyulást követően fokozatosan visszatérhetünk a sportoláshoz.
Ajánlott mozgásformák az úgynevezett non-impact mozgások, amik nem járnak rázkódással, ütődéses mozdulatokkal:
- kerékpár, szobabicikli
- elliptikus trainer
- séta, Nordic-Walking
- úszás
Nem ajánlott mozgásformák:
- birkózás, judo
- súlyemelés
Utazás
Sztómaviselők is úszhatnak, vagy fürödhetnek a strandon. Ez a sztómának nem árt. Kolosztómával érdemes mini zsákot, dugót, vagy sztómasapkát használni.
A termálvíz sem tilos, de fontos, hogy utána hagyjunk időt a zsák vagy alaplap cseréjéhez, mert a meleg víz fokozhatja a tapadást, így nehezebb lesz az eltávolítás.
Szűrővel rendelkező zsákoknál, ha a dobozban van matrica, akkor ragasszuk le a szűrőt.
Hosszabb útra érdemes egy elsősegély csomagot összeállítani.
Repülőút a sztómazsákokat kézipoggyászként vigyük. A csomagban legjobb ha, törlőkendő, és bőrvédőkendő van, ami nem okoz gondot a biztonsági ellenőrzésnél.
Külföldre utazás esetén célszerű tájékozódni arról, hogy hol van a legközelebbi elérhető sztómaterápiás nővér arra az esetre, ha bármilyen gond előfordulna.
Öltözködés
Bár a modern eszközök már nagyon diszkrétek, ha biztosan nem szeretnénk, hogy észrevehető legyen, érdemes lazább ruhadarabokat hordani, és kerülni a szűk felsőket, ruhákat.
Fontos, hogy a nadrág, szoknya, bugyi dereka, az öv, ne a sztómán helyezkedjen el, mert így akadályozhatják a sztóma ürülését, és akár sérülést is okozhatnak. A túl szűk nadrág, szoknya, fehérnemű leszoríthatja a szákot, ami szintén problémát okozhat a bél ürülésében, de akár a zsák leválását is okozhatja.
Mindennapok
Autóban érdemes egy kisebb párnával védeni a sztómát, mert a biztonsági öv könnyen kidörzsölheti.
Ha kevés a zsák - egyedi méltánoysság
Ha valamilyen okból a három hónapra felírható zsákmennyiség nem elegendő, abban az esetben egyedi méltányossági kérelmet lehet benyújtani a NEAK-hoz további eszközök támogatására.
Erről bővebb információ itt található.
A kitöltendő kérelem pedig itt.
Adókedvezmény
Tartós betegség esetén adókedvezmény vehető igénybe. Mesterséges testnyílással élő személyek esetén a következő BNO kódokra vonatkozik:
Z93 Mesterséges testnyílás
Z930 Tracheostomával élő személy
Z931 Gastrostomával élő személy
Z932 Enterostomával élő személy
Z933 Colostomával élő személy
Z934 Egyéb művi, gyomor- vagy bélstomával élő személy
Z935 Cytostomával élő személy
Z936 Egyéb mesterséges húgyrendszeri szájadékkal élő személy
Z938 Egyéb művi stomával élő személy
Z939 K.m.n. művi stomával élő személy